Kitap Kardeşliği

Hayali gerçeğe dönüştüren bir yolculuk hikayesi

Çocukları çok sevdiğim için okul öncesi öğretmeni oldum. Mesleğe başlarken en büyük hayalim, köy okullarında öğretmen olarak çalışmaktı. Maalesef atanamadım ama hayalimden hiç vazgeçmedim. Pandemi döneminde, bir psiko-sosyal destek projesi kapsamında, gönüllü olarak bir aileye destek oldum.

Destek kapsamında, ailenin 10 yaşındaki büyük oğluna düzenli olarak kitap hediye etmeye başladım. İlk başta bu bana çok sıradan gelmişti, birkaç kitaptan ne olacaktı ki? Herkes yapardı. Her kitap hediye ettiğimde çocuğun gözlerinde gördüğüm mutluluk, beni de çok mutlu ediyordu. Farkettim ki, bir kitapla bile olsa bir çocuğu mutlu etmek çok kolaydı. O zaman neden daha fazla çocuğu mutlu etmeyeyim diye düşündüm. Üstelik en büyük hayalim köy okullarında öğretmen olmak, oradaki çocukların eğitimine katkıda bulunmak değil miydi? Ben gidememiş olabilirdim ama kitaplar gidebilirdi. İşte böyle başladı kitapların yolculuğu ve Kitap Kardeşliği Projesi.

Arkadaşlarımla birlikte 5 kişi münferit olarak, projemizi 20 Mayıs 2020 tarihinde İstanbul’ da hayata geçirdik. O günden bu yana her geçen gün artan destekçilerimiz sayesinde, onlarca köy okuluna ve yüzlerce çocuğa kitaplarımızı ulaştırdık ve daha bekleyen çok okulumuz ve çocuğumuz var. Kitap Kardeşliği olarak, daha fazla destekçiye ulaşarak, elimizden geldiğince çok çocuğumuza kitap sağlamak, eğitimlerine bir nebze de olsa katkıda bulunmak öncelikli hedefimiz. Bunun dışında sosyal sorumluluk bilincinin yayılmasına katkıda bulunarak, her ilde Kitap Kardeşliği ekiplerinin kurulması da yine hedeflerimiz arasında.

Ben bir hayal kurdum ve 4 arkadaşımla birlikte bu hayali büyüttük ve gerçekleştirdik. Bütün çocuklarımız ve gençlerimiz daha güzel yarınlara adım atabilsin diye kurduk bu hayali. Ellerine geçecek her kitap, onlara bir dünya olsun ve her farklı dünyada kendilerini bulabilsinler diye…
Şimdi projemizi daha da çok büyütüp, daha çok çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Gelin sizlerde bize destek olun. Birlikte daha çok çocuğumuza katkı sağlayalım.

 

Esra AKYAR
Okul Öncesi Öğretmeni

 

 

NELER YAPTIK

0

Mutlu Çocuk

0

Kitap Bağışladık

0

Kitap Gönderilen Okul

0

Kitap Bekleyen Okul

DESTEKÇİLERİMİZ